Organik İncir

Ürünlerimiz için tıklayınız

Taze veya kuru incirin organik sertifikalı olanını bulmak maalesef çok zor. İncir gibi yetişmesi zor ve özen isteyen ürünler için organik sertifika alabilmek her üretici için mümkün olmuyor. Organik incir köylerde yetişen bütün incirler için kullanılır oldu ama bu durum doğru değildir. Bir ürünün organik ibaresi alabilmesi için birçok aşamadan geçmesi gerekir.

1917 yılında dedelerimizin Karaot Köyü’ne yerleşmesinden sonra incir üretimine başladık. İncir ile ilgili bütün detayları, üretim yöntemlerini dedelerimizden öğrendik. Bütün ürünlerimizde olduğu gibi incir üretiminde de geleneksel yöntemler ile üretim yapıyoruz. İncirlerin yetiştirilmesi, işlenmesi gibi bütün yöntemler geleneksel usuller kullanılarak yapılıyor.

Organik sertifika konularının başladığı ve popüler hale geldiği ilk dönemlerde incir üretimlerimizi organik tarıma dönüştürdük. 2007 yılından beri organik sertifikalı incir üretmeye devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi köylerde yetişen ve ilaç atılmayan her ürün organik değildir. Organik olabilmesi için sertifika ve belge ile kanıtlanması gerekir.

Organik incir nasıl yetiştiriyoruz

 • Daha önce kimyasal işlem yapılmamış bakir topraklarda incir üretiyoruz.
 • En yakın sanayi ve yerleşim alanına 25km uzakta bulunuyoruz.
 • Dağ köyü olduğu için kısıtlı miktarda üretim yapılan ve havası temiz bir alana sahiptir. Su kaynakları temizdir.
 • İncir üretimi esnasında kimyasal gübre, ilaç kullanmıyoruz. Eğer hastalık ile mücadele yapacaksak kendi ilaçlarımızı üretiyoruz. Isırgan otu, dut yaprağı gibi bitkisel ürünler ile karışım hazırlıyoruz. Bu karışımları incirlerimizde kullanıyoruz.
 • Dünyada üretimi çok kısıtlı olan taze bardacık inciri üretimini yapıyoruz.
 • Kuru incilerimiz dalında kendisi kuruyor ve dal kurusu olarak satışını yapıyoruz. Hiçbir işlemden geçmeden dal kurusu incir üretiyoruz.
 • Eğer bandırma işlemi yapılacaksa defne yaprağı ile bandırma yapıyoruz.
 • Organik sertifika kuruluşları tarafından her yıl topraklarımız inceleniyor. Ürünlerimizin yaprakları inceleniyor. Ürünler yetiştikten sonra incirlerde teste tabi tutuluyor. Ürünlerde hiçbir kalıntı olmadığı taktirde organik sertifika onayı verilmektedir.
 • Organik sertifika onay işlemleri her yıl devam etmektedir. Eğer bir kalıntı ile karşılaşılırsa sertifika iptal ediliyor ve cezai işlem uygulanıyor.
 • Üretim yaptığımız bölgelerde herkes benzer üretimleri yaptığı için kimyasal kalıntı ile karşılaşmıyoruz. Siz tarlanızda ilaç kullanmayabilirsiniz ama yan tarla kullanırsa sizin ürünlerinize bulaşabilir. Bu yüzden etrafınızda bulunan tarlaların nasıl üretim yaptıklarıda çok önemlidir.
Organik incir / Taze bardacık inciri

Organik sertifika için hangi aşamalardan geçilir

Öncelikle bir ürünün organik olabilmesi için sertifikalı olması gerekir. Köyde yetişmiş ve hiç ilaç atmadığı söylenen ürünler için sadece doğal ürün diyebiliriz. Organik olabilmesi için labaratuvar ortamında test edilmesi, toprak-ürün numunelerinin incelenmesi gerekir. Aksi halde ürün için organik ibaresi kullanılamaz.

2007 yılından bu yana Karaot Köyü’nde organik incir üretimi yapıyoruz. Hangi aşamalardan geçtiğimizi sizlere kısaca anlatacağım.

 • Organik üretim olması için öncelikle bakir topraklara sahip olmanız gerekir. Şehir merkezine yakın, sanayi alanlarına yakın üretim yerlerinde organik üretim yapmak mümkün değildir.
 • Köyümüz en yakın ilçe merkezi ve sanayi alanına 25km uzaklıktadır.
 • Şehir merkezinden uzak olması ve dağlık köy olmasından dolayı organik üretim yapabilmek için oldukça elverişlidir.
 • Tarlada daha önce kimyasal gübre, ilaç gübre kullanıldıysa temizlemeniz gerekecektir. Bizim topraklarda hiç kimyasal gübre, ilaç kullanılmadığı için biz bu işlemler ile uğraşmadık. Eğer kimyasal işlem yapıldıysa 5 yıl boyunca toprağı temizleyecek ürünler (buğday, mısır..) ekimi yapmalısınız. Topraktaki kimyasalları 5 yıl boyunca buğday gibi ürünler, kendilerine toplayacak ve temizleyecektir.
 • Toprağın temiz olduğuna emin olduktan sonra organik incir için başvuru yapıyorsunuz. Gıda bakanlığı tarafından onaylanmış, bağımsız sertifika kuruluşları arazilerinize geliyor. Arazide bulunan toprak ve ürünlerden numuneler alıyor. Numunelerin incelenmesi sonucunda hiçbir kimyasal kalıntı ile karşılaşılmazsa organik sertifika süreci başlatılıyor.
 • Organik sertifika kuruluşunun inceleme yapması ve sertifikanın geçerliliğini koruması için her yıl belli miktarda ödeme yapmanız gerekiyor.
 • 3 yıl boyunca ürünlerinizi organik olarak satamıyorsunuz. 3 yıl boyunca tarlanız her sene inceleme yapılıyor. 3 yılın sonunda hiçbir kalıntı ile karşılaşılmazsa organik satıma başlayabilirsiniz.
 • Bütün ürünler için en fazla 1 yıllık geçerliliği olan sertifikalar düzenlenir. Her yıl toprak ve ürünler tekrar testlere tabi tutulur. Eğer kalıntı ile karşılaşılırsa cezai işlem uygulanır ve sertifika iptal edilir.

Karaot Köyü’nde üretim yapan üreticilerden organik incir almak için mağaza bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Karaot Köyü Üreticileri olarak görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yazmanız bizi mutlu eder.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp chat