YERLİ TOHUM DOMATES

Yerli tohum domates üretimine her yıl olduğu gibi bu yılda başladık. Atalık tohum diye tabir ettiğimiz binlerce yıllık domates tohumları ile üretim yapıyoruz. Dede ve ninelerimizin bize bırakmış olduğu domates tohumlarını yıllardır bizde üretmeye ve çoğaltmaya devam ediyoruz. “Nerede o eski domatesler” diye herkes konuşuyor. Organik domates, pembe domates, köy domatesi diye pazarlarda satılıyor. Herkes domatesi yediğinde yine eski tatları bulamıyor. Bunun sebeplerini ve eski domatesi nasıl ayırt edebileceğinizi sizlere yazımda anlatmaya çalışacağım.

Ülkemizde yerli tohum domates diye tabir edebileceğimiz domates malesef yok seviyesindedir. Piyasada satılan domateslerin %99’u GDO’lu ve hibrit tohum ile üretilmiş domateslerdir. %1’lik kesim küçük çaplı köylünün yapmış olduğu üretimdir.

Üreticiler neden yerli tohum ile üretim yapmıyor

Yerli tohum domates tohumu malesef ülkemizde kalmadı dinelecek seviyededir. Hibrit tohum kullanılarak üretilen 1 domates kökünden ortalama 10kg civarında domates elde edilmektedir. Yerli tohum domates ile üretilen 1 domates kökünden 2kg civarında domates çıkmaktadır. Yerli tohum ile ürettiği domatesi 5 katı fiyata köylünün satması gerekiyor ki yerli tohum ile üretime devam etsin. Ancak yıllarca bu domatesin şekli güzel değil diye daha ucuza satmak zorunda kaldık. Son zamanlarda yerli tohum domatesin değeri anlaşılmaya başlandı ama üretici yinede yüksek fiyatlara satış malesef yapamıyor. Bu sebeplerden dolayı üreticiler hibrit tohum ile üretime yöneldiler. Tarlalarında hibrit tohum ile üretim yapmak için kimyasal gübre, ilaç kullandılar. Şimdi yerli tohum sebze üretmek istediklerinde toprak tohumu kabul etmiyor. Bu sebeplerden dolayı köylüler yerli tohumlar ile üretim yapamaz hale geldiler.

Yerli tohum domates nasıl üretiyoruz

Karaot Köyü’nde yaşayan üreticiler olarak yerli tohum ile üretim yapmaya çalışan ve yerli tohumları çoğaltmak için ilk çabayı harcayan köylüleriz. Köyümüzde bulunan birçok üretici sadece yerli tohum ile üretim yapmaktadır. Yıllardır zarar etsek bile topraklarımıza hibrit tohumu sokmadık. Tertemiz topraklarımızda kimyasal gübre, ilaç kullanmadan üretim yapmaya devam ediyoruz.

İki çeşit yerli tohum domates üretiyoruz.

Pembe domates : Rengi açık pembe olur. Boyutları oldukça büyüktür. Hepsi farklı şekil ve boyutlardadır. Gerçek domates ve tada sahiptir. 

Kırmızı domates : Rengi kırmızı olur. Boyut ve şekilleri aynı olmaz. Küçük boyutta da olanlarda olur.

Yaz aylarında yerli tohum domates gönderimi Kargo ile yapıyoruz. Sadece mevsiminde ürün gönderdiğimiz için diğer aylarda gönderim yoktur.

Bütün yıl boyunca yerli tohum Kuru domates siparişi verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

150TL Üzeri Alışverişde Kargo BedavaAlışverişe Başla
WhatsApp chat