YERLİ TOHUM DOMATES

Yaz sezonundan itibaren yerli tohum domates ile ürettiğimiz ürünleri satışa çıkaracağız. Bütün ürünlerimiz geleneksel usuller ile üretilecek ve çok uygun fiyata olacaktır. Kimyasal hiçbir madde kullanılmadan üreteceğiz. Domates olarak İstanbul ve Ankara organik pazarlara toplu gönderim yapacağız. Ayrıca domates sezonunda köyümüze gelip tarladan kendi domatesinizi toplayabilirsiniz.

Yerli tohum satışı şimdiye kadar hiç yapmadık. Yerli tohum ile üretimi çoğaltmaya çalışıyoruz. Tohumları istediğimiz miktarın üstüne çıkardığımız zaman, ihtiyacı olan – bu işe gönül veren kişilere ücretsiz göndereceğiz. Dağıtım yapacağız zaman sitemiz üzerinden bilgi vereceğiz. Lütfen tohum için para teklif etmeyiniz.

Bütün üretim aşamalarını sitemizde ve instagram adresimizde yayınlayacağız. Lütfen takipte kalınız.

 • Domates salçası (Doğal güneşte kurutma)
 • Kuru domates (Güneşte kaya tuzu ile kurutma)
 • Domates sosu
 • Menemenlik domatesli biber sosu
Yerli domates üretimine her yıl olduğu gibi bu yılda başladık. Atalık tohum diye tabir ettiğimiz binlerce yıllık domates tohumları ile üretim yapıyoruz. Dede ve ninelerimizin bize bırakmış olduğu domates tohumlarını yıllardır bizde üretmeye ve çoğaltmaya devam ediyoruz. “Nerede o eski domatesler” diye herkes konuşuyor. Organik domates, pembe domates, köy domatesi diye pazarlarda satılıyor. Herkes domatesi yediğinde yine eski tatları bulamıyor. Bunun sebeplerini ve eski domatesi nasıl ayırt edebileceğinizi sizlere yazımda anlatmaya çalışacağım. Ülkemizde yerli tohum domates diye tabir edebileceğimiz domates malesef yok seviyesindedir. Piyasada satılan domateslerin %99’u GDO’lu ve hibrit tohum ile üretilmiş domateslerdir. %1’lik kesim küçük çaplı köylünün yapmış olduğu üretimdir.

Üreticiler neden yerli tohum ile üretim yapmıyor

Yerli tohum domates tohumu malesef ülkemizde kalmadı dinelecek seviyededir. Hibrit tohum kullanılarak üretilen 1 domates kökünden ortalama 10kg civarında domates elde edilmektedir. Yerli tohum domates ile üretilen 1 domates kökünden 2kg civarında domates çıkmaktadır. Yerli tohum ile ürettiği domatesi 5 katı fiyata köylünün satması gerekiyor ki yerli tohum ile üretime devam etsin. Ancak yıllarca bu domatesin şekli güzel değil diye daha ucuza satmak zorunda kaldık. Son zamanlarda yerli tohum domatesin değeri anlaşılmaya başlandı ama üretici yinede yüksek fiyatlara satış malesef yapamıyor. Bu sebeplerden dolayı üreticiler hibrit tohum ile üretime yöneldiler. Tarlalarında hibrit tohum ile üretim yapmak için kimyasal gübre, ilaç kullandılar. Şimdi yerli tohum sebze üretmek istediklerinde toprak tohumu kabul etmiyor. Bu sebeplerden dolayı köylüler yerli tohumlar ile üretim yapamaz hale geldiler.

Yerli tohum domates nasıl üretiyoruz

Karaot Köyü’nde yaşayan üreticiler olarak yerli tohum ile üretim yapmaya çalışan ve yerli tohumları çoğaltmak için ilk çabayı harcayan köylüleriz. Köyümüzde bulunan birçok üretici sadece yerli tohum ile üretim yapmaktadır. Yıllardır zarar etsek bile topraklarımıza hibrit tohumu sokmadık. Tertemiz topraklarımızda kimyasal gübre, ilaç kullanmadan üretim yapmaya devam ediyoruz. İki çeşit yerli tohum domates üretiyoruz.
Pembe domates
Rengi açık pembe olur. Boyutları oldukça büyüktür. Hepsi farklı şekil ve boyutlardadır. Gerçek domates ve tada sahiptir.
Kırmızı domates
Rengi kırmızı olur. Boyut ve şekilleri aynı olmaz. Küçük boyutta da olanlarda olur. Yaz aylarında yerli tohum domates gönderimi Kargo ile yapıyoruz. Sadece mevsiminde ürün gönderdiğimiz için diğer aylarda gönderim yoktur. Bütün yıl boyunca yerli tohum Kuru domates siparişi verebilirsiniz.
İndirim!
Kargo Dahil = 150₺

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Kuru incir 3,5kg

168,00  150,00 
İndirim!
Ata Tohum ile Üretildi

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Kuru Biber 50 adet

45,00  25,00 
İndirim!

Diğer Ürünler

Biber Salçası 660cc

40,00  29,00 
İndirim!
Kestane Ormanından

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Kestane 1kg

55,00  38,00 
İndirim!
2019 Yeni Mahsül

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Yerli Badem 1Kg

55,00  43,00 
İndirim!
Yerli ceviz ve dağ inciri

İncir ve Kuru İncir Çeşitleri

Cevizli Kuru İncir 500gr

50,00  38,00 
İndirim!
2019 Yeni Mahsül

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Yerli Ceviz 1Kg

70,00  48,00 
İndirim!
Yeni Mahsül

Zeytin & Zeytinyağı

Taş Kırma Yeşil Zeytin

25,00 98,00 
İndirim!
Türkiye'de İlk

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Gün Kurusu Üzüm 500gr

60,00  28,00 
İndirim!
Özel Tarif

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Zeytinyağlı Kuru Domates 400cc

30,00  18,00 
İndirim!
Güneşte Kurutulmuş

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Kuru Domates Güneşte Kurutulmuş 300gr

28,00  15,00 
İndirim!
2019 Yeni Mahsül

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Domates Salçası 600gr

35,00  25,00 

 1. Recep diyor ki:

  Merhaba bizde onceden yerli domates yetistiriyorduk her sene tohumlari ayirip bir sonraki sene tekrar ekiyorduk taki annem tohumlari sakladigi yeri unutana kadar artik yetistiremiyorum yetistirmeyi denedigim hicbir tohum ayni lezzeti vermedi ve dogal tohum ata tohumu diyerek internet sitelerinden tohumlar aldim hepsi hibrit cikti sizin koyunuze mevsiminde gelip domates almak isterim mumkunse 1adet dahi olsa benim icin yeter

   • Admin diyor ki:

    Merhaba,
    Biz dışarıdan tohum almadığımız için bizim ayırt etme gibi bir durumumuz yok. Bir önceki yıldan domateslerin tohumunu alıyoruz ve sonraki sene dikiyoruz. Tohuma bakarak anlamak çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

150TL Üzeri Alışverişde Kargo BedavaAlışverişe Başla
WhatsApp chat