Atalık Tohum

Atalık tohum ile üretim ülkemizde maalesef bitmek üzere. Bazı köylülerin elinde çok az miktarda atalık tohumlar kaldı. Karaot Köyü’nde 25 yıldır atalık tohumların yaygınlaşması, üretimin arttırılması için uğraştık. Artık üretimin arttırılmasını bir kenara bıraktık. Atalık tohumları hayatta tutmaya çalışıyoruz. Maalesef birçok tür yok olmak üzere

Karaot Köyü üreticilerinin elinde olan atalık tohumlara sahip olmak için tıklayınız.

Uzun yıllardır uğraşlarımız sonunda yaklaşık 100 farklı türde atalık tohum elimizde mevcut. Her yıl tohumlarımızı fide haline getiriyoruz. Kendi üretimimizin üzerinde kalan miktarı satışa çıkarıyoruz. Maliyet ve işçilik masraflarının karşılanması ve sürdürülebilir fide üretimi için satış yapmak zorundayız.

Karaot Köyü atalık tohum özellikleri
  • Yüzlerce yıllık tohumların günümüze aktarımı sonucu elde edilmiştir.
  • Dedelerimizin bize bıraktığı eski tohumlardır.
  • Her yıl yetiştirdiğimiz sebzelerin tohumlarını alıyoruz. Bir sonraki sene için saklıyoruz.
  • Üretim esnasında herhangi bir kimyasal gübre, ilaç kullanmıyoruz.
  • Daha önce kimyasal ilaç kullanılmış topraklarda yetişmesi zordur. Toprağın bakir olması gerekmektedir.
  • Kullanılan gübrenin solucan, inek, koyun veya tavuk gübresi olması gerekir.
  • Sezonun sonunda bazı sebzeleri olgunlaşmaya bırakın ve en güzel olan sebzelerin tohumlarını bir sonraki sene için alabilirsiniz.
  • Sadece bir defa alacağınız bir tohum ile binlerce, milyonlarca tohum elde edebilirsiniz. Binlerce yıldır Anadolu topraklarında üretilen sebzeleri çocuklarınıza, torunlarınıza aktarabilirsiniz.

Atalık tohumları sadece bu sene için yiyeceğiniz sebzeler olarak düşünmememiz gerekir. Dünyanın en verimli toprakları olan Anadolu topraklarında birçok sebzemizin nesli tükenmek üzere. Aldığınız tohum veya fideyi çoğaltmanız çok büyük önem arz etmektedir. Karaot Köyü üreticileri ve bu işe gönül vermiş kişiler olarak, elimizden geldiğince sizinle bilgi paylaşımında bulunacağız. Sitemiz üzerinde fide nasıl yetiştirilir, tohum nasıl alınır gibi birçok bilgiye sahip olabileceksiniz. Ancak tohumların yetiştirilmesi ve bir sonraki nesillere aktarılması için hepimizin bu yönde bilinçli olması gerekmektedir.

Atalık tohum üretim ve zorlukları

Atalık tohum ile üretim yapmak aslında çok kolaydır ama günümüzde bazı şartlardan dolayı maalesef zor hale gelmiştir. Çünkü atalık sebzeler bakir topraklar istemektedir. Hava kirliliği, kimyasal ilaçlar, kimyasal gübreler, sanayi yerleşimleri gibi birçok etmenden dolayı atalık tohumların yetişmesi çok güç olmaktadır.

Köyümüzde bulunan topraklar bakir olduğu için atalık tohumlar ile üretim yapmakta hiç zorlanmıyoruz. Sadece ekimini yapıyoruz ve hayvan gübresi atıyoruz. Bazı sinek, ballık gibi hastalıklar olabiliyor. Bunlar için kendi yaptığımız bitkisel ilaçları kullanıyoruz ve çözüm üretiyoruz.

Bu sebeple atalık tohumlarımızı çoğaltmalıyız. Aynı zamanda topraklarımızı kirletmemeliyiz. Topraklarımızı kirletirsek atalık sebzeler yetiştiremeyeceğiz.

Atalık tohum ile ilgili bilgiler almak ve ön sipariş oluşturmak için tıklayınız.

Karaot Köyü Üreticileri olarak görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yazmanız bizi mutlu eder.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp chat