Doğal Zeytinyağlı Sabun

Doğal zeytinyağlı sabun nasıl olur, endüstriyel sabunlarda oynanan oyunlar ve bizim doğal zeytinyağlı sabun üretimini nasıl yaptığımız hakkında geniş bilgi vereceğim. Sabun yapımı tecrübe, bilgi istemektedir. Biz bütün ürünlerimizde olduğu gibi sabun yapımında da geleneksel yöntemler ile üretimi seçtik. Sabun yapımında malesef çok büyük sıkıntılar var. Hatta köy sabunu diye bildiğimiz, köylerde üretilen sabunlarda bile çok büyük sıkıntılar var. Endüstriyel üretilen, fabrikasyon üretilen sabunlar hakkında açıkçası hiçbir bilgim yok. Sadece nasıl üretildiğini tahmin edebiliyorum. Ama köylerde üretilen sabunun nasıl olduğunu sizlere anlatacağım.

Köylülerin sabun yapımında yapmış oldukları hatalar

Köylüler evlerinde kullandıkları kalitede olan zeytinyağını sabun yapımında kullanmak istemezler. Bu sebeple zeytin sezonunda ayırmış oldukları asit oranları yüksek zeytinyağlarını sabun yapımında kullanırlar veya zeytinyağı fabrikalarından kalitesiz zeytinyağı alırlar. En kötüsü de evlerinde kullanmış oldukları yağları sabun yapımında kullanırlar. Tabi ki bunları yazarken bütün köylüleri yargılamak istemem. Çünkü bende bir köylüyüm ve bütün hayatım yanlış bilinen doğrularla geçti. Araştırıp doğruları bulmaya başladıkça gerçekleri öğrendim ve etrafımdakileri değiştirmeye başladım.

Doğal zeytinyağlı sabun içindekiler

Sabun yapımında en önemli konu zeytinyağının kalitesidir. Sabun yapımında erken hasat zeytinyağı veya sızma soğuk sıkım zeytinyağı kullanıyoruz. En kaliteli diye kabul edebileceğimiz zeytinyağını sabun yapımında kullanmaya özen gösteriyoruz. Sabunlarımız da zeytinyağı oranı %98 seviyesindedir. Kalan %2 saf su ve sabun mayasıdır.

Doğal zeytinyağlı sabun nasıl üretiyoruz

Sabun yapımında bakır kullanılması gerekir. Biz bakır kazan kullanıyoruz ve otun ateşi üstüne koyuyoruz. Öncelikle yaklaşık 20kg civarında su koyuyoruz ve suyun kaynamasını bekliyoruz. Su kaynadıktan sonra 20kg civarında zeytinyağı suyun üzerine döküyoruz. Kaynama devam ederken su ve zeytinyağı birbiri içine girmeye başlıyor. Sabun mayasını döküyoruz. Kaynama devam ederken su dibine çöküyor ve zeytinyağı topak halinde üst kısma çıkıyor. Tam mayalanmanın tutması ve kıvamını ayarlamak oldukça zordur. Burada tecrübe ve bilgi devreye giriyor. Sabunun ayrışması için bir miktar tuzda atılabiliyor. Sabun yapan kimyagerler içindeki maddelerin oranlarını net olarak verebilirler ama bizim yaptığımız sabun için belli bir oran yoktur. Yıllardır öğrendiğimiz ve büyüklerimizden bize aktarılan tecrübeyi sabunlarımız da kullanıyoruz. Tamamen geleneksel yöntemler kullanarak üretim yapıyoruz. El ile kesim yapıyoruz Tam kıvama ulaştığımız zeytinyağlı sabunlarımızı düz kalıplara döküyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Yaklaşık 2 gün sonra sabunlarımız hazır hale gelir. El ile kesim yapıyoruz. Göz kararı yaptığımız kesimlerden dolayı sabunlarımızın ağırlıkları birebir aynı değildir. Karaot Köyü’nde ürettiğimiz doğal zeytinyağlı sabun siparişi vermek için tıklayınız.
İndirim!
Dal Kurusu 2020 Mahsülü

İncir ve Kuru İncir Çeşitleri

Bardacık İnciri 1kg

100,00  48,00 
İndirim!
Dal Kurusu 2020 Mahsülü

İncir ve Kuru İncir Çeşitleri

Dağ İnciri 1kg

70,00  48,00 
İndirim!
Sulama Yapılmamıştır

Üzüm & Yaprak

Kuru Üzüm 1kg

38,00  28,00 
İndirim!
Pekmezli

İncir ve Kuru İncir Çeşitleri

İncir Reçeli Şekersiz *400gr

25,00  18,00 
İndirim!
Yeni Mahsül

Zeytin & Zeytinyağı

Erken Hasat Zeytinyağı

35,00 285,00 
İndirim!
ATA TOHUM

Taze Sebze Meyve

Kınalı Standart Bamya 1kg

45,00  28,00 
İndirim!
Güneşte Kurutulmuş

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Kuru Domates Güneşte Kurutulmuş

18,00 48,00 
İndirim!
Yeni Mahsül

Diğer Ürünler

Zeytinyağlı İncir 660cc

45,00  28,00 
İndirim!
Sınırlı Sayıda
35,00  25,00 
İndirim!

Zeytin & Zeytinyağı

Zeytinyağı Sızma

32,00 280,00 
İndirim!
30,00  18,00 
İndirim!
Eski Dağ Cevizi

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Yerli Ceviz 1Kg

70,00  38,00 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

175₺ Üzeri Alışverişde Kargo BedavaAlışverişe Başla
WhatsApp chat