Filtre Edilmemiş Zeytinyağı

filtresiz zeytinyağı

Sizlere zeytinyağının en kaliteli halinden bahsetmeye çalışacağım. Filtre edilmemiş zeytinyağı ve özellikleri nedir. Diğer zeytinyağlarından farkları nelerdir gibi sorularınıza cevaplar vermeye çalışacağım.

Zeytinyağının sıkımı sonrasında bütün meyvelerde olduğu gibi içerisinde posalar oluşur. Posaların zeytinyağından ayrılması için filtreleme yöntemi kullanılır. Bu sayede sızma ve filtrelenmiş zeytinyağı elde edilir. Daha akışkan, tadı yumuşak ve rengi sarıya yakın bir zeytinyağı elde edilmiş olur. Ancak zeytinyağının önemli mucizelerinden biri posalarındadır. Posalar birçok faydalı besini içerisinde barındırmaktadır. Bu yüzden filtre edilmemiş zeytinyağı tüketmek çok faydalıdır.

Filtresiz Zeytinyağı nasıl tüketilmeli

Filtre edilmediği için biraz daha yoğun bir tada sahiptir. Genelde çiğ tüketime uygundur. Salatalarda özellikle çok kullanılır. Ayrıca yemeklerde de kullanabilirsiniz. Sürekli zeytinyağı tüketen kişiler tarafından tüketimi kolay olur ama ara sıra zeytinyağı tüketenler için ilk başlarda ağır bir tat yaratabilir.

Filtresiz zeytinyağı içerisinde bulunan parçacıklar belli dönemden sonra bozulmaya başlar. Zeytin dönemi en fazla Ocak ayında biteceğini düşünürsek. Almış olduğunuz filtresiz zeytinyağını Haziran ayına kadar tüketmelisiniz. Haziran ayından yeni sezona kadar filtresiz tüketmemenizi öneririm.

Karaot Organik Ürünler

Filtresiz zeytinyağının iki türü vardır.

  • Filtresiz erken hasat zeytinyağı
  • Filtresiz sızma zeytinyağı
Filtre edilmemiş erken hasat zeytinyağı

Zeytinyağı Ekim ayının sonları ve Kasım ayının ortalarına kadar yeşil renkte olur. Bu dönemde toplanıp sıkımı gerçekleştirilen zeytinyağına erken hasat denilmektedir. Filtre edilmeyen erken hasat zeytinyağı en kaliteli zeytinyağı diyebiliriz. Rengi koyu yeşildir. Genelde salata gibi çiğ tüketimde kullanılır. Asit oranı en düşük zeytinyağı türüdür.

Filtre edilmemiş sızma zeytinyağı

Kasım ayının ortalarından sonra zeytinler siyahlaşmaya başlar. Bu dönemde toplanıp sıkılan zeytinyağları sızma diye adlandırılır. Rengi sarıya yakındır. Yemeklerde ve genel tüketimde kullanılır.

Filtre edilmemiş zeytinyağı nasıl ürettik ve özellikleri
  • Erken hasat ve sızma şekilde üretim yapıyoruz.
  • 27 derece soğuk sıkım tekniği ile gerçekleştiriyoruz.
  • Filtreleme işlemi uygulanmıyor ve posaları ile saklama alanına alıyoruz
  • Asit oranları her sene hava koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 0,4 – 0,7 asit oranına sahiptir.
  • Rengi koyu yeşildir.
  • Aynı bölgeye ait ve rakımı yüksek dağ köylerinde işlenen zeytinyağlarıdır.
  • 100 yıllık eski ege zeytin ağaçlarından üretiyoruz.

Filtresiz zeytinyağı hakkında daha fazla bilgi almak ve sipariş vermek için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Mağaza bölümünden ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

Karaot Köyü Üreticileri olarak görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yazmanız bizi mutlu eder.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp chat