İncir bandırma nasıl yapılır

İncir bandırma işleminin nasıl yapıldığı ile alakalı tüketicilerin aklında birçok soru var. Bunları cevaplamak ve doğal bandırma işleminin nasıl olacağı ile ilgili bilgi vereceğim.
İncirin en kalitelisi dalında kurumuş olanıdır. Yere düşen incirler toplanır ve içerisinde büyük bir bölümü tam kurumaya ulaşmadığı için güneşte 1-2gün civarında bekletilir. İncirler sürekli kontrol edilmeli ve içerisinde kurumuş olanlar alınmalıdır. Eğer güneşte çok bekletilirse incirler sertleşir. Uygun kurumaya ulaşan incirler toplandıktan sonra bandırma işlemine geçilebilir.
İncir bandırma işlemi
Büyük bakır kazanın içerisine su doldurulur. İçerisine bir miktar tuz konulur. Suyun içerisine 20-25 yaprak defne yaprağı atılır. Eğer bulunabiliyorsa yabani dağ kekiği bir miktar suyun içerisine atılabilir. Odun ateşinde kaynayıncaya kadar beklenir. Defne yaprağı koku ve rengini suya verecektir. Bu arada incirler temiz su ile yıkanmalıdır. İncirler yere düştüğü için üzeri toz, toprak olur. Bunların temizlenmesi için bandırma işleminden önce incirler yıkanır. Yıkanan incirler çuvallara konulur. Çuval bandırma için hazırlanmış defne suyunun içerisine konulur. Yaklaşık 5dk civarında incirlerin suyun içerisinde kalması sağlanır. İncirler sıcak su ile yumuşayacaktır, defne suyu incirler üzerinde doğal bir koruma oluşturacaktır. 5dk sonra incirler sudan çıkarılır ve güneşe serilir. Yaklaşık 24saat – 36saat civarında güneşte bekletilir. İncirler artık yemek için hazırdır.

Karaot Köyü Organik Ürünler

Üretici ile bütün detayları konuşabilir ve sipariş verebilirsiniz

05558034131

karaotkoyu@gmail.com

 

05558034131

 

Organigiz

 

Karaot Köyü Organik

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

150TL Üzeri Alışverişde Kargo BedavaAlışverişe Başla
WhatsApp chat