DAĞ KEKİĞİ SALAMURA VE DOĞAL KURUTULMUŞ

Bahar geldi ve dağ kekiklerinin zamanı geldi. Ege’nin dağlarında yetişen yabani dağ kekiklerini sizlere göndermeye başladık. Dağ kekiği kendiliğinden yabani olarak çıkmaktadır. Toplayarak salamura, kuru veya yaş olarak gönderebiliriz.

DAĞ KEKİKLERİ NASIL TOPLANIR?


Dağlık bölgelerde olmaktadır. Bizim köyümüzde dağın eteklerinde olduğu için en kaliteli kekik köyümüzde yetişir. Mayıs-Haziran ayında olmaktadır. Kekik birçok farklı bölgede olabildiği için tecrübeli olan kişiler ve araziyi bilen köylüler tarafından zaman içerisinde nerede çıkacağı öğrenilmiştir. Dağ kekikleri bulunduğunda sadece üst bölgelerindeki en taze kısımlar toplanır. Taze kekikler fazla kg tutmadığı için maddi anlamda oldukça zor iştir. Bir kişinin 1kg toplaması bazen saatler almaktadır.
Taze kekiği sadece Mayıs-Haziran aylarında gönderebiliriz. Bunun dışında salamura ve kuru kekik olarak gönderebiliriz. Üreticiden aldığınız için fiyatlar normal şartlardan çok daha uygundur.

Taze kekik fazla dayanmamaktadır. Yaklaşık 10-15gün içerisinde kurumaya başlar. Bu yüzden taze kekikleri salamura yoluyla saklamaya çalışıyoruz. Yani suyun içine kekiği koyuyoruz ve limon ile saklamaya bırakıyoruz. Sizlere salamura haliyle gönderiyoruz ve ihtiyacınız olan kadarını içerisinden alıp kullanıyorsunuz. Kurutulmuş kekiğinin kullanım alanlarını bildiğiniz gibi anlatmakla bitmez. Faydaları sayısız olan kekiğin kurutulma şekli ve doğal olması çok önemlidir. Biz bütün ürünlerimizde uygulamış olduğumuz %100 doğallık vizyonumuzu dağ kekiğindede uyguluyoruz. Taze yaprakları güneşte kurumaya bırakıyoruz. Kuruması tamamen natural, doğal ve organik yapıyoruz.

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir?
 1. Bedene kuvvet vererek güçlendirir, olası yorgunluklar için birebir çözümdür.
 2. Sinir sistemini kuvvetlendirerek, stres ve sinir hastalıklarını engellediği bilinmektedir.
 3. İştah açıcı etkisi yüzünden iştahsız kişilerin bu sorununu kısa sürede giderir.
 4. Kalpteki ritim bozukluğu ve diğer kalp hastalıklarını önleyici etkiye sahiptir. Kalp çarpıntısı olanlarda etkili çözüm sunar.
 5. Bağırsak iltihabı için ve bağırsak sorunları için oldukça yararlıdır.
 6. İdrar yapma sorunu olanlar için en iyi idrar sökücülerden biri dağ kekiğidir.
 7. Bağırsaklarında bağırsak solucanı olan kişiler, kekik tüketerek bağırsak solucanlarını düşürebilirler.
 8. Çocuklarınızda görülen kansızlık ve iştahsızlık gibi problemlerin çözümünde kullanılır.
 9. Dağ kekiği suyu, romatizmal hastalıklara da oldukça iyi gelir. Romatizması olanlar romatizma sıkıntısı yaşadıkları bölgeleri dağ kekiği suyu ile masaj yapabilirler.
 10. Grip, astım, bronşit gibi hastalıklar için çok iyi bir ilaçtır.
 11. Regl döneminde problem yaşayanlar için tarihleri düzenleyici bir etki yapar.
Dağ Kekiği Nasıl Kullanılır?
 • Dağ kekiği, demlenerek kullanılacaksa günde iki bardaktan fazla tüketilmemelidir. Bal ile tatlandırabilirsiniz, bal hem doğal bir tatlandırıcı hem de sağlıklıdır. Şeker kesinlikle kullanılmamalıdır. Şeker çayınızın faydasını azaltacağı gibi ekstra zararlara da neden olacaktır.
 • Dağ kekiği saf damıtılmış olarak tüketilecekse günde 5 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Saf damıtılmış kekik suyu oldukça yararlıdır. Mikrobik enfeksiyonlar için saf dağ kekik suyu, kullanılmalıdır.
 • Dağ kekiği, yağ olarak kullanılacaksa günde 3 defa sürülmesi gerekir. Dağ kekiği, yağ olarak da piyasada mevcuttur. Romatizmal ağrıları olanlar için ağrı olan bölgeye sürülerek kullanılabilir.
 • Ayrıca yemeklerde baharat haline getirilmiş kekiği kullanılabilir. Yemeklerinize hem lezzet hem de hoş bir koku vererek lezzetinin katlanarak artmasını sağlar.

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Demlenir?

 • 4 bardak su
 • 1 yemek kaşığı dağ kekiği

Hazırlanışı: Suyu kaynatın, içerine kekiğini ilave ederek 5 dakika kısık ateşte demleyin.

Karaot Köyü Üreticileri olarak görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yazmanız bizi mutlu eder.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp chat