Kuru İncir Kurtlanma

Kuru incir alırken tüketicinin aklındaki en büyük sorunlardan birisi kuru incir kutlanma sorunudur. Üretici olarak sizlere kuru incir nasıl kurtlanır, neden kurtlanır, kurtlanmayı önlemek için bizim yaptıklarımız ve sizin yapacak olduklarınızı anlatmaya çalışacağım. 

Hava şartları kurtlanmayı tetikler

İncirde kurtlanmanın en büyük düşmanı o yıl oluşan hava şartlarıdır. İncir çok fazla su isteyen bir meyve ağacı değildir. Havaların mevsim normallerinin üstünde soğuk olması kurtlanmayı tetikleyebilir. Ayrıca nem oranlarının yüksek olması oldukça tehlikelidir. Aydın ve İzmir bölgesi nemin düşük olduğu bölgelerdir. Bazı yıllarda nemin mevsim normallerinden fazla olması kuru incir kurtlanma sorunun en büyük tetikleyicisidir. 

Kurutma yöntemi kurtlanmayı etkiler

Kuru incir dalında kurumalıdır. Bütün yazılarımızda özellikle üstünde durduğumuz nokta olduğunu birçok okurumuz bilmektedir. Dalında tam kurumaya ulaşman kuru incir çok büyük oranda kurtlanma yaşamaktadır. Dalında kuruyan incir kurtlanmaz gibi bir sonuç çıkarılmasın ama oran olarak dal kurusu incirde kurtlanma sorunu daha azdır. Doğru kurutma yöntemi ile kurtlanma oranı azaltılabilir.

Saklama koşulları kurtlanmayı etkiler

Ağustos – Eylül aylarında üretilen kuru incirleri bütün yıl boyunca saklamak gerekir. Kuru incir üretildikten sonra üreticinin sakladığı yöntem veya saklama alanları önemlidir. Büyük üreticiler kuru incirleri saklama kaplarına koyarak soğuk havalarda saklamaktadır. Küçük üreticiler saklama kaplarına koyarak evlerinin bodrum katları, kiler veya güneş görmeyen alanlarda saklarlar. Eğer yanlış saklama koşullarında tutulduysa kurtlanma oluşması çok yüksek orandır.

Kuru inciri nasıl saklamalıyız

Kuru incir size ulaştığında buzdolabında saklayabilirsiniz. Çünkü kuru incir sıcağı sevmez. Kurtlanma oluşmaya başlar. Buzdolabında 1 yılı aşkın süre sorun yaşanmadan tüketilebilir. Ayrıca kapalı bir kap içerisine konularak güneş görmeyen bir bölgede saklanabilir. Sakladığınız alanın sıcak olmaması daha iyi olur. 

Yukarıda yazmış olduğum bütün adımlar doğru yapılsa bile %100 kurtlanma sorununun önüne geçilir diye bir durum yoktur. Doğal kuru incirde kurt olabilir. Üretici bunların büyük kısmını fark eder ama üreticinin de bilemeyeceği, kuru incirin içini açmadan anlaşılmayan kurtlarda olabilir. 

Tavsiye= Kuru incir paketi size ulaştığında içinden rastgele 3-4 adet incirin içini açıp kontrol ediniz. Eğer kurt çıkmazsa diğerlerinin içini açmadan tüketebilirsiniz. Eğer 1 adet bile çıkarsa diğer incirlerin içini açarak yemenizde fayda vardır. 

İndirim!
Dal Kurusu 2020 Mahsülü

İncir ve Kuru İncir Çeşitleri

Bardacık İnciri 1kg

100,00  48,00 
İndirim!
Dal Kurusu 2020 Mahsülü

İncir ve Kuru İncir Çeşitleri

Dağ İnciri 1kg

70,00  48,00 
İndirim!
Sulama Yapılmamıştır

Üzüm & Yaprak

Kuru Üzüm 1kg

38,00  28,00 
İndirim!
Yeni Mahsül

Zeytin & Zeytinyağı

Erken Hasat Zeytinyağı

35,00 285,00 
İndirim!
ATA TOHUM

Taze Sebze Meyve

Kınalı Standart Bamya 1kg

45,00  28,00 
İndirim!
Güneşte Kurutulmuş

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Kuru Domates Güneşte Kurutulmuş

18,00 48,00 
İndirim!
Yeni Mahsül

Diğer Ürünler

Zeytinyağlı İncir 660cc

45,00  28,00 
İndirim!
Sınırlı Sayıda
35,00  25,00 
İndirim!

Zeytin & Zeytinyağı

Zeytinyağı Sızma

32,00 280,00 
İndirim!
Eski Dağ Cevizi

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Yerli Ceviz 1Kg

70,00  38,00 
İndirim!
Yeni Mahsül

Kurutulmuş Meyve & Sebze

Domates Salçası 660gr

40,00  32,00 
İndirim!
Yeni Mahsül

İncir ve Kuru İncir Çeşitleri

Doğranmış İncir 1kg

45,00  28,00 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

175₺ Üzeri Alışverişde Kargo BedavaAlışverişe Başla
WhatsApp chat