FİLTRESİZ ERKEN HASAT ZEYTİNYAĞI

Ege’nin en güzel zeytinyağlarının üretildiği bölgelerden biri olan İzmir’in dağ köylerinden biri olan Karaot Köyü’nde filtresiz erken hasat zeytinyağı üretiyoruz. Zeytinyağının en kaliteli, saf hali olduğu bilinir. Elimizden geldiğince en kaliteli zeytinyağı üretmeye çalışıyoruz. Bu yazımda filtresiz erken hasat zeytinyağı nasıl ürettik ve filtresiz zeytinyağı nedir gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

Filtresiz erken hasat zeytinyağı nasıl üretilir

Zeytinler Ekim ayında yeşil olarak çıkar. Bu dönemde zeytinler en kaliteli haldedir. Asit oranı aşırı düşüktür. 0,2 asit oranına kadar düşmektedir. Ekim ve Kasım aylarında zeytinlerin yeşil haldeyken toplanıp hemen sıkıma götürülmesinden elde edilen zeytinyağına erken hasat denilir. Erken hasat zeytinyağının kaliteli olması için kesinlikle başından toplanan zeytinler olması gerekir. Biz Ekim-Kasım aylarında toplamış olduğumuz zeytinleri hemen sıkıma götürüyoruz.

Erken hasat zeytinyağının rengi neden koyudur

Yeşil zeytinden üretildiği ve filtre yapılmadığı için rengi koyu yeşildir. Renginin koyu yeşil olması içerisinde bulunan zeytin parçacıklarından kaynaklanmaktadır. Zeytinyağının içinde birçok zeytin posası bulunmaktadır. Tabi ki erken hasat zeytinyağının filtre edilmemiş olması gerekmektedir.

Zeytinyağının yoğun bir aroması vardır. 2-3 ay içinde tüketilmesi en sağlıklı olanıdır. Filtresiz zeytinyağı 2 ay civarında bekletilirse zeytin posaları dibine çöker ve sızma zeytinyağı oluşur. Rengi açılır ve sarı, akışkan bir renge dönüşür. Yine kalitesi oldukça yüksektir. Ama tadı değişir, saflaşır. Başka bir şekle dönüşür.

Biz erken hasat zeytinyağları bizim zeytinyağlarını saklamış olduğumuz özel kaplara alıyoruz ve beklemeye bırakıyoruz. Bütün zeytinyağlarımızı filtre yaptırmıyoruz. Erken hasat olsun veya olmasın filtre yapmadan depolamaya alıyoruz. Ekim – Kasım ayında işlemiş olduğumuz zeytinyağlarını erken hasat zeytinyağı olarak ayrı kaplara alıyoruz. Aralık-Ocak-Şubat aylarında işlemiş olduğumuz zeytinyağlarını ayrı kaplara alıyoruz.

Filtre edilmeyen zeytinyağı içinde posalar zaman içerisinde dibe çökmeye başlar. Dibe çöken zeytinyağı akışkan olur ve tadı daha saf bir hal alır.

Sadece Karaot Köyü’nde üretilen zeytinyağları gönderilmektedir. Başka bölgelerden zeytinyağı karıştırılmaz. Aynı üretim teknikleri ve gübreleme kullanılarak üretilen zeytinyağıdır.

Organik sertifikaları mevcuttur ve her yıl denetlenmektedir. Zeytin ağaçlarımızdan ve topraktan alınan numuneler organik sertifika kuruluşlarında incelenmektedir. Tarlalarımızda kimyasal gübre veya ilaç kesinlikle kullanılmamaktadır. Sadece hayvansal gübre yapılmaktadır.

Zeytinyağı siparişi vermek için iletişim bölümünden bize ulaşabilir veya mağaza bölümünden ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

  1. Mehmet diyor ki:

    Sizin anlatımınızdan filtresiz zeytin yağı siparişi vermek için henüz erken olduğunu anlıyorum.
    Peki hangi tarihte sipariş vermem uygun olacaktır?

Karaot Köyü Üreticileri olarak görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yazmanız bizi mutlu eder.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.