DAĞ KEKİĞİ

Ürünlerimiz için tıklayınız
İndirim!
Organik Zeytinyağlı
İndirim!
Türkiye'nin en kaliteli kekiği
18,00 
İndirim!
2021 Yeni mahsül
28,00 
İndirim!
Rezene Otu

Taze dağ kekiği bahar ayları geldiğinde yabani olarak kendini göstermektedir. Özellikle dağlık bölgelerin çorak arazilerinde yetişir. Taze kekik müthiş bir şifa kaynağıdır. Taze ve kurusu yapılmaktadır. Bahar aylarında taze dağ kekiğinin çayı yapılır. Çiğ olarak tüketilebilir ve yemeklerde kullanılabilir. 

Taze kekik alırken en önemli nokta yabani olarak dağlık bölgede kendiliğinden yetişiyor olmasıdır. Çünkü ülkemizde dağ kekiği genellikle kontrollü olarak yetiştirilir. Seralar ve tarlalarda kontrol altında yetiştirilir. Tabi ki bu tarz bir yetiştiriciliğin dağ kekiğine uygun olduğu söylenemez. Kekik kendiliğinden yetişmelidir ve sadece mevsiminde çıkmalıdır.

Taze dağ kekiğini nasıl topluyoruz

Köyümüzün belli bölümlerinde Mart-Nisan aylarında dağ kekikleri kendini göstermeye başlar. Sadece belli alanlarda yetiştiği için buraları köylüler dışında bilen olmaz. Her yıl aynı bölgelerde yetişen dağ kekiklerinin sadece üst filiz kısımları toplanır. Çok geç zamana bırakılmadan toplanırsa dağ kekikleri tazecik olmaktadır. Kekik toplanırken en önemli nokta kökünün kesinlikle koparılmamasıdır. Eğer kök kısmı koparılırsa o bölgeden bir daha kekik çıkmaz. Bunu bilen köylüler yıllardır bu düzeni devam ettirmektedir. Ancak büyük para hırsı olan başka kişiler tarafından bazen dağ kekiklerinin kökünden koparıldığını görüyoruz. Bu durum malesef yabani dağ kekiklerinin sonunu getirebilir. Taze dağ kekiklerini bahar aylarında isteyenlere taze olarak gönderiyoruz. Ayrıca elimizde kalan taze dağ kekiklerini salamura dağ kekiği yapıyoruz.

Kuru dağ kekiği

Toplamış olduğumuz taze dağ kekiklerini güneşte kurumaya bırakıyoruz. Dağ kekiğinin kuruması için ilaç kesinlikle kullanılmamaktadır. Sadece güneşte doğal kurumaya bırakıyoruz. Doğal kuruyan dağ kekiklerini saklamaya alıyoruz. Eğer toz halinde isteyen olursa elekte ufalama yapıyoruz ve bu şekilde gönderiyoruz. Faydası ve şifaları saymakla bitmeyen dağ kekikleri için siparişlerinizi bekleriz.

Salamura dağ kekiği

Dağdan topladığımız taze kekikleri kavanozlara dolduruyoruz. Bir miktar limon koyuyoruz. Sıcak su ile vakumlama yapıyoruz. 2 yıl boyunca hiç bozulmadan taze dağ kekikleri yenebilir. İster salatalarınızda, isterseniz çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Sadece Nisan-Mayıs aylarında taze kekik satın alabilirsiniz. Salamura kekik ve kuru dağ kekiği siparişlerini bütün yıl bizden temin edebilirsiniz.

Karaot Köyü Üreticileri olarak görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yazmanız bizi mutlu eder.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.